TG-HÜ022C
1.176,00₺ KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Tükenmek üzere
Hızlı Kargo
Güvenli Alışveriş
TG-1000125178
116,00₺ KDV Dahil
Hızlı Kargo
Güvenli Alışveriş
Tükendi
TG-THMPLMY01
533,50₺ KDV Dahil
534,50₺ KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Hızlı Kargo
Güvenli Alışveriş
Kategori Video

 

Çim Tohumu

Güzel bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız eğer bahçenize yemyeşil görünen çimlerden ekebilirsiniz. Çim ekmeye karar verdiyseniz nasıl bir çim tohumu alacağınızı ve çim ekeceğiniz toprağın nasıl olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Çim tohumu farklı farklıdırlar, tek çeşit olmasının yanında 3’lü 4’lü 5’li 6’lı ve 7’li karışım gibi farklı özelliklerden meydana gelen karışımlar satılmaktadır. Bu karışımları hazır olarak satın almanız mümkündür aynı zaman da bulunduğunuz iklim şartları ve çimin hangi maksatla kullanılacağına göre bir uzman tarafından da karıştırılarak hazırlanabilmektedir.

Toprağın cinsinin tespit edilmesi gereklidir. Çünkü suyun yeterli olmadığı yerlerde az su isteyen çim ekilir. İklimin yeterli sıcak olmadığı ve çimlerin fazla güneş görmediği bölgelerde kışın çimler sararır ve kötü bir görünüme sahip olurlar. Bahçenizin bir kısmı hiç güneş görmeyen yer olabilir bir kısmı da devamlı güneş görebilir bu gibi durumlar da farklı karışım gerekebilir. Bu ürünü satın alırken tüm bu hususları göz önünde bulundurmalısınız.

Çim Tohumu İçin En Uygun Toprak Nasıl Olmalıdır?

En iyi çim tohumu organik maddesi zengin olan, bol killi ve kumlu karışımlarda hazırlanan topraklarda yetişmektedir. Bu özellikleri sağlamayan toprak analiz edilmeli ve eksik olan özelliklerinin karışımlar ile giderilerek zenginleştirilmelidir. Örneğin toprağın yapısında ağır kil var ise bol miktarda koyun gübresi ve dere mili toprağa çim tohumu ekimi öncesi karıştırılmalıdır. Eğer bahçenize çim ekimi değil de rulo çim sermeye karar verdiyseniz toprağı öncelikle iyice bellemelisiniz. Serim alanındaki tüm atıklar yabani otlar, çöpler vs. temizlenmelidir. Bu uygulamanın yapılacağı alanın biraz eğimli olması çok sorun teşkil etmez. Ama ekim alanın da çukur veya tümsekler varsa bunların düzeltilmesi gereklidir. Ekim öncesi toprağın tavlanması için bir iki hafta beklemek en iyisidir. Toprak silindir yardımı ile düzleştirilmesi sağlanır. Ekim öncesi 1 ile 1.5 cm. kalınlığında gübreleme yapılır eğer toprak kuru ise yağmurlu sulama yapılarak toprağın nemlenmesi sağlanır ve ertesi gün ekim yapılabilir.

Çim Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

Rüzgârın olmadığı bir hava tercih edilerek 1 m2 ye ortalama 40-50 gr. çim tohumu gelecek şekilde serpilir. Tohumların eşit dağılımına dikkat etmeniz gerekir mümkünse bahçeyi kendinize göre bölebilirsiniz. Ekim sonrası bahçe hafif bir şekilde tırmıklanır. Ekim alanı sabah ve akşam yağmurlama tekniği ile sulanır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra 3 ile 10 gün içinde filiz vermeye başlayacaktır.