Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr
Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr
Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr
Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr

Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr

5,00
İndirim Oranı : %3 İndirim
Fiyat : 33,89₺(KDV Dahil)
İndirimli : 32,89₺(KDV Dahil)
Stok Miktarı : 0

Her gün saat 14:00' a kadar gelen tüm siparişler aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.

 

Şerbetçioğlu Doğal Üzüm Pekmezi 640 Gr Özellikleri

  Organik olarak ev yapımı üzüm pekmezi, en doğal üzümlerin hijyenik ortamlarda kaynatılıp, kurutulup, paketlenmesiyle hazırlanmaktadır.

Doğal ve besleyici özelliği ile üzüm pekmezi ön plana çıkmaktadır. 

Pekmezi yapılacak üzümler siyah üzüm veya beyaz üzüm olarak seçilebilir. Her iki üzümden de pekmez hazırlanmaktadır.

Bağbozum ile birlikte toplanan üzümler getirilir ve içerisinde bulunan kuru, çürük, ham taneler ve üzüm sapları ayıklanır. (Bu ayıklama işlemi yapılmazsa pekmezde acı ve kekremsi bir tat oluşur.)

Temizlenmiş üzümler ezme ve sıkma işleminden geçirilir. Üzüm suyunun sıkıldığı bu yere halk arasında “masere” adı verilir.

Elde edilen meyve şiresi odun ateşinde kazanlarda kaynatılır. Kaynatma işlemi gayet hassasiyet gerektiren bir işlem olup özenli şekilde gerçekleştirilir.

Zira şirenin çok fazla kaynatılması halinde pekmezde acılık oluşabilir, gereğinden daha az kaynatılması halinde ise bu defa da ortaya çıkan pekmez akışkandır ki bu da istenilen kıvam değildir.

Üzüm şiresi istenilen kıvama geldiğinde ocaktan indirilerek beklemeye alınır ve uygun saklama koşullarına sahip özel paketleme alanlarımızda kaplarda muhafaza edilerek satrışa hazır hale getirilir.

ÜZÜM PEKMEZİ FAYDALARI; 

Üzüm pekmezi asırlar önce Türkler tarafından da kullanılan fakat modern tıbbın ileri noktalara gelmesi ile değeri daha fazla anlaşılan önemli bir ilaç üründür.

Özellikle kansızlık, hafıza kaybı ve cinsel güç konusunda bir numaralı şifa kaynağı olan üzüm pekmezi Osmanlı ve Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Üzüm pekmezinin yaklaşık olarak 200 gramı, kalori bakımından 1150 gram süte,350 gram kırmızı ete ve 300 gram beyaz ekmeğe eş seviyededir. Üzüm pekmezi enerji ve karbonhidrat kaynağıdır.

Metabolizma için gereken günlük kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir ihtiyacını günlük tüketilecek 2 yemek kaşığı üzüm pekmezi pek ala karşılayacaktır.

Gebelik döneminde ve loğusalık döneminde bulunan kadınlar için doktorlar üzüm pekmezi kullanmaları açısından öneride bulunmaktadırlar.

ÜZÜM PEKMEZİNİ FAYDALARI;

 - Enerji kaynağı olarak soğuk günlerde tüketilmesi vücut direnci açısından oldukça faydalıdır.Kana kolay bir şekilde karışır ve gerekli enerji ve vücut ısısının dengelenmesi için gerekli vücut enerjisini sağlar.

 - İçerisinde bulunan yüksek demir oranı ile kansızlığa iyi gelir ve kan yapıcı özelliklere sahiptir.

 - Yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirir.

 -İçerdiği yoğun kalsiyum ile büyüme çanağındaki bireyler için boy uzamasında yardımcı olur. Tabii ki genetik unsurlara da bağlıdır.

 - İştah açar ve sindirim organlarının düzenli çalışmasına yardımcı olarak metabolizmaya yardımcı olur.

- Hamilelik döneminde ve sonrasında doktora danışarak uygun görülmesi halinde hamilelik etkilerinin hafifletilmesinde ve içerdiği vitamin ve mineraller ile hamilelik sonrası dönemde de oldukça yarar sağlayabilmektedir.

- Tahin ile karıştırılarak tüketilmesi halinde çocuklu annelerde süt artışına katkı sağlamaktadır.

- Kuru öksürüğe ve boğaz tahrişine iyi gelmekle beraber içerdiği vitaminler sayesinde hastalıklara karşı direnci arttırır.

- İçerdiği yüksek oranlı enerji ve karbonhidrat ile de cinsel gücü arttırır.

İçindekiler:

Pekmez : %100 üzüm özü içerir.

İçinde Olmayanlar:

Kimyasal koruyucu ve kimyasal katkı maddeleri, üzüm harici bir gıda maddesi ( glikoz, nşb, vb.) pekmezlerimizin hiç bir çeşidinde kullanılmamaktadır. 

Paket Şekli, Raf Ömrü ve Muhafaza Şartları:

Paket Şekli: Net 650g Üzüm Pekmezi  / Cam Kavanoz

Raf Ömrü: Üretim tarihinden itibaren 1 yıl içinde tüketilmesi tavsiye edilir.,

Ağzı kapalı olarak muhafaza ediniz. Üzüm pekmezi tortusu (kuru maddesi kavanozun tabanında toplanabilir. Zaman zaman karıştırınız.

Pekmez Üretimizde doğal pekmez toprağı kullanılmış olup; pekmezlerimiz tamamen organiktir.

Pekmez Toprağı; 

Pekmez toprağı %50-90 oranında kiraz içeren beyaz renkli bir toprak türüdür. Pekmez yapımında şırayı durultmak için kullanılır. Yöresel olarak ak toprakmarın veya Kilis yöresinde havara adlarıyla da bilinse de Amasra bölgesinde pekmez yapiminda herhangi bir toprak türü kullanilmamaktadir.

Meyvelerin kaynatılmasıyla elde edilen şıranın pH'ı 3-4 arasındadır ve asidik olduğundan ekşidir. Aynı zamanda içindeki meyve parçaçıklarından dolayı bulanık bir görüntüsü vardır. Ph'ı ve bulanıklığın düzenlenmesi pekmez toprağı ile sağlanır. %80'in üzerinde kalsiyum karbonat içeren beyaz görünümlü pekmez toprağı 100 kg şıraya 1-1,5 kg katılır. 5-10 dakika kadar kaynatılır. Tortular dibe çöker ve asitlik giderilerek pH 6-6,5 arasında sabitlenir, bu şekilde ekşiliği azaltılır.

Pekmez toğrağının oluşumu ve içeriği: Pekmez toprağı çoğunlukla Toros Dağları bölgesinde dağların tektonik hareketlerle kırılması sonucu görünür hale gelen genellikle 30 cm ile 1 metre arası bir kalınlıkta bir katman şeklinde bulunan, çoğunlukla kalsiyum karbonattan oluşan Fosil tortusudur. Bu tortu tabakasının oluşumunun 250 milyon yıldan daha öncesine dayandığı öngörülmektedir. Bu toprak türü güneş ışığı alamayacak kadar (3000 metreden daha derin) derin deniz tabanında, dibe çöken ölü deniz canlılarının henüz bu organik tortuları ayrıştıracak olan çürükçül bakterilerin tam olarak gelişmediği 250 milyon yıl öncesi dönemde deniz tabanında yüzeysel fosilleşmesi sonucu oluşmuştur.

Burdur, Muğla ve Antalya bölgesinden elde edilen pekmez toprağı incelendiğinde içinde paleozoik döneme ait olduğu öngörülen deniz kabukları ve deniz canlısı fosillerine rastlanmıştır. Kıtaların harekerti sonucu önceleri deniz tabanından 3000 metreden daha derinde olan bu tabakaların yükselmesi sonucu bugün itibarıyla deniz seviyesinden yukarıda, Batı Toros Dağları boyunca çoğunlukla 1000 metre rakımlarında rastlanmaktadır. Deniz tabanında yüzeysel fosilleşme ile oluşan bu tabakanın ve diğer doğal olaylar sonucu oluşan kil tabakalarının tektonik hareketler ile üst üste yığılması sonucu Toros Dağlarının yumuşak topraklı tepelerinde görülen renkli katmanların arasında beyaz renkli 30–100 cm kalınlıkta pekmez toprağı görülebilmektedir.

Pekmez toğrağının her ne kadar bu toprağın üretimi ile geçimini sağlayan kişiler tarafından zararsız olduğu iddia edilse ve içerik olarak çoğunlukla Kalsiyum Karbonattan oluşsa da, derin deniz tabanında oluştuğundan içeriğinde Kurşun (Pb)'un da bulunduğu ağır metallere rastlanmaktadır. Bu nedenle pekmez yapımında PH dengeleyici olarak kullanılırken pekmez içeriğine az veya çok ağır metallerineklenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle dağlardan elde edilen bu toprak türünün mutlaka resmî bir kurum tarafından analiz edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Pekmez toprağına alternatif olarak, daha güvenli bir şekilde, pekmeze saf kalsiyum karbonat eklemesi yaparak PH dengelemesi de yapılmaktadır.

Güvenli alışverişin adresi www.tarimgaraj.com

 

DetayContact
Detay İkon
 • Kolay
  İade
 • Kapıda Ödeme
  Kredi Kartı/ Nakit
 • %4 İndirim
  Havale/Eft
 • 150TL ve üzeri
  Ücretsiz Kargo