Şerbetçioğlu Doğal Keçiboynuzu-Harnup Pekmezi 640 Gr
Şerbetçioğlu Doğal Keçiboynuzu-Harnup Pekmezi 640 Gr
Şerbetçioğlu Harnup-Keçiboynuzu Pekmezi-Doğal 640 Gr
Şerbetçioğlu Harnup-Keçiboynuzu Pekmezi-Doğal 640 Gr

Şerbetçioğlu Harnup-Keçiboynuzu Pekmezi-Doğal 640 Gr

5,00
İndirim Oranı : %3 İndirim
Fiyat : 38,40₺(KDV Dahil)
İndirimli : 37,40₺(KDV Dahil)
Stok Miktarı : 0

Her gün saat 14:00' a kadar gelen tüm siparişler aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.

Şerbetçioğlu Harnup-Keçiboynuzu Pekmezi-Doğal 640 Gr Özellikleri

Harnup meyvesinin özüyle elde edilen keçiboynuzu özü; kokusu ve tadıyla eşssiz bir gıda olmasının yanısıra, insanlar için gerekli olan mineralleri ve bir çok vitamini bünyesinde barındırması sebebiyle güçlü bir besindir. Anadolu insanı için keçiboynuzu özü her mevsim sofrasından ayırmadığı eşssiz bir lezzet olmuştur.

Şerbetçioğlu keçiboynuzu özü hiç bir katkı maddesi içermeyen ve daha yüksek miktarda meyve özü ile üretilmektedir.
Akdeniz bölgemizde yetişen özenle seçilmiş, doğal şeker oranı yüksek keçiboynuzu meyvelerinden tadı, yoğunluğu, doğallığı ve zengin içeriği korunarak steril ortamda üretim koşullarında elde edilmektedir.

İçeriğinde organik asitler, zengin mineral, vitamin ve kalsiyum bulunan Şerbetçioğlu keçiboynuzu özü yüzde yüz doğal bir besindir.
HMF Değeri: Ürünün ısıtılması sırasında glikoz, fruktoz gibi şekerlerin asidik ortamda parçalanması sonucunda oluşan HMF’nin yükselmesi insan sağlığına zararlıdır.

Gıdanın kalitesi HMF miktarı ile değerlendirilmektedir.

Keçiboynuzu özü ne kadar çok ısıl işleme maruz kalırsa ve sıcaklığı artırılırsa HMF oranı o denli yükselir ve kalitesiz hatta zararlı hale gelir.
Avrupa Birliği standartlarına göre; HMF limitleri keçiboynuzu özü için 70 mg/kg olarak belirlenmiştir.
Şerbetçioğlu Keçiboynuzu Özü vakum yöntemiyle yapılmakta ve "HMF değeri 9,3mg/kg dır.”

Organik Sertifikalı %100 Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezi, geleneksel yöntemlerle -soğuk sıkım- üretilmiştir.

Tatlandırıcı, koruyucu ve katkı maddesi içermez. Türkiye'nin doğal ve organik keçiboynuzu pekmez markası Şerbetçioğlu tarafından üretilmiştir.

Hiçbir katkı maddesi içermez, kıvam arttırıcı, renklendirici, koruyucu ve glukoz içermeyen sadece keçiboynuzu özü ile doğal olarak üretilmektedir.

Pekmez Üretimizde doğal pekmez toprağı kullanılmış olup; pekmezlerimiz tamamen organiktir.

Pekmez Toprağı; 

Pekmez toprağı %50-90 oranında kiraz içeren beyaz renkli bir toprak türüdür. Pekmez yapımında şırayı durultmak için kullanılır. Yöresel olarak ak toprakmarın veya Kilis yöresinde havara adlarıyla da bilinse de Amasra bölgesinde pekmez yapiminda herhangi bir toprak türü kullanilmamaktadir.

Meyvelerin kaynatılmasıyla elde edilen şıranın pH'ı 3-4 arasındadır ve asidik olduğundan ekşidir. Aynı zamanda içindeki meyve parçaçıklarından dolayı bulanık bir görüntüsü vardır. Ph'ı ve bulanıklığın düzenlenmesi pekmez toprağı ile sağlanır. %80'in üzerinde kalsiyum karbonat içeren beyaz görünümlü pekmez toprağı 100 kg şıraya 1-1,5 kg katılır. 5-10 dakika kadar kaynatılır. Tortular dibe çöker ve asitlik giderilerek pH 6-6,5 arasında sabitlenir, bu şekilde ekşiliği azaltılır.

Pekmez toğrağının oluşumu ve içeriği: Pekmez toprağı çoğunlukla Toros Dağları bölgesinde dağların tektonik hareketlerle kırılması sonucu görünür hale gelen genellikle 30 cm ile 1 metre arası bir kalınlıkta bir katman şeklinde bulunan, çoğunlukla kalsiyum karbonattan oluşan Fosil tortusudur. Bu tortu tabakasının oluşumunun 250 milyon yıldan daha öncesine dayandığı öngörülmektedir. Bu toprak türü güneş ışığı alamayacak kadar (3000 metreden daha derin) derin deniz tabanında, dibe çöken ölü deniz canlılarının henüz bu organik tortuları ayrıştıracak olan çürükçül bakterilerin tam olarak gelişmediği 250 milyon yıl öncesi dönemde deniz tabanında yüzeysel fosilleşmesi sonucu oluşmuştur.

Burdur, Muğla ve Antalya bölgesinden elde edilen pekmez toprağı incelendiğinde içinde paleozoik döneme ait olduğu öngörülen deniz kabukları ve deniz canlısı fosillerine rastlanmıştır. Kıtaların harekerti sonucu önceleri deniz tabanından 3000 metreden daha derinde olan bu tabakaların yükselmesi sonucu bugün itibarıyla deniz seviyesinden yukarıda, Batı Toros Dağları boyunca çoğunlukla 1000 metre rakımlarında rastlanmaktadır. Deniz tabanında yüzeysel fosilleşme ile oluşan bu tabakanın ve diğer doğal olaylar sonucu oluşan kil tabakalarının tektonik hareketler ile üst üste yığılması sonucu Toros Dağlarının yumuşak topraklı tepelerinde görülen renkli katmanların arasında beyaz renkli 30–100 cm kalınlıkta pekmez toprağı görülebilmektedir.

Pekmez toğrağının her ne kadar bu toprağın üretimi ile geçimini sağlayan kişiler tarafından zararsız olduğu iddia edilse ve içerik olarak çoğunlukla Kalsiyum Karbonattan oluşsa da, derin deniz tabanında oluştuğundan içeriğinde Kurşun (Pb)'un da bulunduğu ağır metallere rastlanmaktadır. Bu nedenle pekmez yapımında PH dengeleyici olarak kullanılırken pekmez içeriğine az veya çok ağır metallerineklenmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle dağlardan elde edilen bu toprak türünün mutlaka resmî bir kurum tarafından analiz edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Pekmez toprağına alternatif olarak, daha güvenli bir şekilde, pekmeze saf kalsiyum karbonat eklemesi yaparak PH dengelemesi de yapılmaktadır.

 

KEÇİBOYNUZU BESİN DEĞERLERİ

Şertçioğlu Harnup Keçiboynuzu içeriğinde bulunan bileşimleri açısında çok zengin bir bitkidir.

İçerdiği vitaminler, minareller nedeniyle birçok faydası vardır. Keçiboynuzu içinde K vitamini, B2 vitamini ve E vitamini vardır. Aynı zamanda kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi vücut için gerekli minarelleri de içerir. Antioksidan olan keçiboynuzu, karbonhidrat oranı da yüksektir.

100 gram keçiboynuzu için ölçülen kalori miktarı 540 kcal’dır.

100 gram keçiboynuzunun diğer besin değerleri ise şu şekildedir;

 • Karbonhidrat → 56,29 gram
 • Protein → 8,15 gram
 • Yağ → 31,36 gram
 • Lif → 3,8 gram
 • Potasyum → 633 miligram
 • Kalsiyum → 303 miligram
 • Sodyum → 107 miligram
 • Demir → 1,29 miligram
 • A vitamini → 10 miligram
 • C vitamini → 0,5 miligram

KEÇİBOYNUZU HARNUP PEKMEZİ FAYDALARI

Pekmezin ülkemizde birçok çeşidi vardır ve hepsinin faydaları bulunmaktadır.

Keçiboynuzu harnup pekmezi de içeriği ile bir çok faydası vardır. Keçiboynuzu pekmezinin başlıca faydaları şunlardır;

 • Yüksek miktarda kalsiyum içermesi nedeniyle kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önler.
 • Astım, bronşit, grip, nezle gibi hastalıklara karşı savaşır.
 • Öksürüğü giderir ve balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir, şişkinliği giderir, bağırsakları temizler.
 • Karaciğere çok faydası olan sodyum ve potasyumdan yüksek miktarda bulunur.
 • Kansere yakalanma oranını büyük oranda düşürür.
 • Kalp sağlığına iyi gelir, çarpıntıları ve kalp krizlerini önler.
 • Yüksek enerji sağlar ve cinsel gücü artırır.
 • Kanı temizler ve damar tıkanıklıklarını giderir.
 • Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.

UYARI: Verilen bilgiler, öneri ve bilgilendirme amaçlıdır. Bu ürün takviye besindir. İlaç değildir. Rahatsızlıklarınız için doktor teşhis ve tedavisinin şart olduğunu unutmayınız.

Güvenli alışverişin www.tarimgaraj.com

EN DOĞALINDAN ÇİFTÇİMİZDEN SOFRALARINIZA GÜVENLİ VE HİJYENİK PAKETLEME

 

DetayContact
Detay İkon
 • Kolay
  İade
 • Kapıda Ödeme
  Kredi Kartı/ Nakit
 • %4 İndirim
  Havale/Eft
 • 150TL ve üzeri
  Ücretsiz Kargo