Doğal Ihlamur Çiçeği Çayı
Doğal Ihlamur Çiçeği Çayı

Doğal Gübresiz Ihlamur Çiçeği Yaprağı

5,00
İndirim Oranı : %10 İndirim
Fiyat : 210,00₺(KDV Dahil)
İndirimli : 189,90₺(KDV Dahil)
Stok Miktarı : 500

Doğal Gübresiz Ihlamur Çiçeği Yaprağı Özellikleri

Ihlamur hasta olunduğunda ya da soğuk kış gecelerinde en çok tercih edilen bitki çayları arasındadır. Ihlamur ağacının yaprakları güçlü antioksidanlardan flavonoid içermektedir. Bu nedenle soğuk algınlığı, nezle ve gribal enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açar, sıcak çayı ise boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Limon ile tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Stresi azaltıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı, sinirleri yatıştırır ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Ihlamur çayı, idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Ihlamur; daha çok ılıman iklimde yetişen, ağaç formunda bir bitki türüdür. Ihlamur çayı ise ıhlamur ağacının kurutulmuş yaprak ve çiçeklerinden üretilen bitkisel bir içecektir. Bu ağaç türü 40 metreye kadar büyüyebilir. Bu durum tek bir ağaçtan bol miktarda bitki hasadı yapabileceği anlamına gelir. Ihlamur çiçekleri, öncelikle ıhlamur çiçeği çayının etkisi nedeniyle bu ağaçların en yaygın kullanılan kısmıdır. Tıbbi kullanımının yanı sıra ıhlamur çayı, hoş aroması ile de bilinir. Ihlamur çayı, sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir, çiçeksi bir tada sahiptir.

Birkaç farklı ıhlamur çeşidi vardır ve her biri kendi benzersiz konsantrasyonda faydalı bileşikler ile yapraklar üretir. Tarihsel olarak, ıhlamur tıbbi amaçlar için yaygın kullanımı nedeniyle 'Kralların Nektarı' olarak adlandırılmıştır. Ihlamur tıbbi geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Şöyle ki sakinleştirici özelliğiyle Orta Çağ Avrupası’nda ve Kızılderililer tarafından kullanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerleri sakinleştirmek için ıhlamur çayının kullanıldığına dair bilgiler de mevcuttur.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir tatlı kaşığı miktarındaki kurutulmuş ıhlamur çiçeği ve yaprak karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülmeli ve 10 dakika süreyle demlendikten sonra içilmelidir.

Ayrıca ıhlamur çiçeğinin soğuk infüzyonu, sıcak yaz günlerinde canlandırıcı bir etkiyle susuzluğu giderebilir. Menopozla ilgili hafif sıcak basmaları için de kullanılır.

1 avuç taze ıhlamur çiçeğini 1 litre suyla birleştirerek soğuk suda ıhlamur çiçeği infüzyonu yapılabilir. Fiziksel egzersiz veya masajdan sonra soğuk ıhlamur çayı, çözünmüş atık ürünlerin atılımını vücudun temizlenmesini destekler.

Ihlamurun Geleneksel Kullanımları ve Faydaları Nelerdir?

 • Kireç çiçekleri, özellikle terlemenin iyi gelebildiği soğuk algınlığı ve diğer rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.
 • Taze veya kuru çiçeklerden yapılan çay, spazm önleyici, terletici, balgam söktürücü, hipotansif, müshil ve yatıştırıcıdır.

 • Ihlamur toz haline getirilip, ardından yanıklara veya ağrılı yerlere uygulanabilir.

 • Cildi yaşlanmaya ve güneşe maruz kalmaktan koruyabilir.

 • Bitki özü ve çiçek ayrıca kaşıntılı cilt için merhemlerde kullanılır

 • Kurutulmuş ıhlamur çiçekleri histeri, kusma ve anksiyeteyle ilgili çoğu bozukluğun kontrolüne yardımcı olabilir.

 • Ihlamur yaprakları ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

 • Soğuk suyla mısır nişastası ile kireç çiçeği çayı sıkıştırması, göz çevresindeki koyu halkalara yardımcı olabilir.

 • Ihlamur çiçeğinden elde edilen yağ aromaterapide de yoğun olarak kullanılmaktadır.

 • Uçucu yağ, rahatlamak, gece terlemelerini azaltmak ve balgamdan kurtulmak için de faydalıdır.

Ihlamur Çiçeği Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu bitkisel çaylar gibi ıhlamur çayı da potansiyel yan etkiler taşıyabilir. Ihlamur çayı genel olarak güvenli olmasına rağmen, hipotansif etkileri nedeniyle tansiyonu düşük olan kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Buna duruma ek olarak ıhlamur çayı, tansiyonu düşürebilecek olan diğer bitkilerle birlikte kullanılmamalıdır.

Nadir durumlarda ıhlamur tüketiminde kurdeşen ve alerjik reaksiyonlar da ortaya çıkabilir. Yine nadiren uzun süre tüketilen ıhlamur çayı kalp kasına zarar verebilir.

Ihlamur kan dolaşımındaki lityum seviyelerini artırabilir, lityum alan kişiler sağlık uzmanınıza ıhlamur çayı içmenin güvenli olup olmadığını sormalıdırlar. Hamile veya emziren kadınlar ve kalp hastalığı olan kişiler de ıhlamur tüketiminde doktor onayı almalıdır. Ihlamurun uyuşukluk yapması da muhtemeldir. Bu nedenle çok fazla ıhlamur çayı tüketildiğinde araba kullanımı veya ağır makine kullanımı önerilmez.

Öte yandan Avrupa İlaç Ajansı’na göre, soğuk algınlığı olan yetişkinler ve gençler günde dört fincan ıhlamur çayından daha fazlasını tüketmemelidir.

Sektörümüz gereği çiftçilerimiz ile içli dışlı bir ilişkimiz olduğu için, çiftçilerimizin ilaçsız dağlardan, doğal olarak toplanan ürünlerini değerinde satın alıp siz değerli müşterilerimize sunmaktayız. Bu ürünler arasında olan Ihlamur Yaprağı Çayı, hiç bir kimyevi gübre kullanılmadan üretilmiş olup özenle paketlenerek sizlere sunulmuştur.

Benzer Ürünler
DetayContact
Detay İkon
 • Kolay
  İade
 • Kapıda Ödeme
  Kredi Kartı/ Nakit
 • %4 İndirim
  Havale/Eft
 • 100TL ve üzeri
  Ücretsiz Kargo